Nauczyciele

nauczyciele2Bezpośredni kontakt z nauczycielem ma w buddyzmie Diamentowej Drogi  wielkie znaczenie. Nauczyciel, uczeń i proces nauczania, to pewna całość – dzięki niej możemy się rozwijać. 
Nauczyciel inspiruje do praktyki, przekazuje metody i potwierdza postępy ucznia na ścieżce. Pomaga w przezwyciężeniu własnych ograniczeń, w rozpuszczeniu błędnych, sztywnych poglądów, które uniemożliwiają nam rozpoznanie naturalnego stanu umysłu: wolności, otwartości, nieograniczonej radości i współczującej aktywności. Nauczyciel jest bezpośrednim odzwierciedleniem urzeczywistnienia oświeconych właściwości ucznia.

XVI Karmapa

XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże był jednym z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji swoich czasów. Urodził się w 1924 roku w królestwie Derge we wschodnim Tybecie.W roku 1931 XVI Karmapa otrzymał święcenia mnisie, a następnie rozpoczął studia w tradycyjnej siedzibie Karmapów – klasztorze Tsurpu

 

Czytaj więcej...

XVII Karmapa

XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże urodził się w Tybecie 6 maja 1983 roku jako syn Mipama Rinpocze, wielkiego lamy linii Ningma oraz Deczen Łangmo, pochodzącej z rodziny o królewskich korzeniach. W 1994 roku cała jego rodzina zbiegła z okupowanego Tybetu do Nepalu, a następnie do Indii. W marcu tego samego roku młody Karmapa przyjechał do New Delhi, gdzie został oficjalnie rozpoznany i ogłoszony Karmapą przez Szamara Rinpocze.

 

Czytaj więcej...

Szamar Rinpocze

Kunzig Szamar Rinpocze byłdrugim po Karmapie lamą w duchowej hierarchii szkoły Karma Kagyu. Pierwszy Szamar Rinpocze, Kedrup Trakpe Senge (1283-1349) był głównym uczniem III Karmapy Randziung Dordże. Drugi Szamar Rinpocze, Kaczo Łangpo, otrzymał od IV Karmapy Rolpe Dordże Czerwoną Koronę,

 

Czytaj więcej...

Lama Ole Nydahl

Lama Ole Nydahl jest jednym z niewielu wysoko wykwalifikowanych lamów i nauczycieli medytacji w tradycji buddyzmu szkoły Karma Kagyu na Zachodzie.
Wraz z żoną Hannah zostali w 1969 roku pierwszymi zachodnimi uczniami największego mistrza medytacji swoich czasów XVI Karmapy.

 

Czytaj więcej...

Hannah Nydahl

W grudniu 1969 roku Hannah Nydahl i jej mąż Ole zostali pierwszymi zachodnimi uczniami największego mistrza medytacji swoich czasów XVI Karmapy, a następnie na jego prośbę zaczęli przekazywać nauki Diamentowej Drogi w Europie i obu Amerykach. 

 

Czytaj więcej...

Lobpyn Tseczu Rinpocze

Lobpyn Tseczu Rinpocze urodził się w królestwie Bhutanu w 1918 roku i był jednym z ostatnich wielkich mistrzów medytacji żyjących współcześnie. W wieku 13 lat rozpoczął naukę i praktykę pod duchową opieką swego wuja Lamy Szieraba Dordże w Nepalu. Tam otrzymał nauki Buddy i medytował w surowych warunkach, w jaskiniach i świętych miejscach buddyjskich.

 

Czytaj więcej...

Kalu Rinpocze

Kalu Rinpocze urodził się w 1905 roku w Kham (Wschodni Tybet). Miał 11 lat, gdy otrzymał mnisie święcenia, jako szesnastolatek udał się na trzyletnie odosobnienie medytacyjne, a w wieku 25 lat rozpoczął piętnastoletnie życie ascety w górach w rejonie Derge. 

 

Czytaj więcej...

Szierab Gjaltsen Rinpocze

Szierab Gjaltsen Rinpocze urodził się w 1950 roku w Nepalu. Jest w pełni wykwalifikowanym lamą linii Kagyu. Od XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże Rinpocze uzyskał tytuł „Maniła”, który oznacza, że powtórzył mantrę Om Mani Peme Hung – będącą wyrazem oświeconego współczucia naszej natury buddy – więcej niż miliard razy.  

 

Czytaj więcej...

Lama Dzigme Rinpocze

Lama Dzigme Rinpocze urodził się w 1949 roku we Wschodnim Tybecie. Jest uczniem XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordze. Jako w pełni wykwalifikowany nauczyciel został wyznaczony przez XVI Karmapę do prowadzenia klasztoru Dhagpo Kagyu Ling we Francji. Działalność Rinpocze jest ściśle związana z Europą, gdzie podróżuje i udziela nauk.

Polscy Nauczyciele

Od ponad 40 lat Lama Ole Nydahl nieustannie podróżuje po całym świecie wygłaszając wykłady na temat buddyzmu, odpowiadając na pytania dotyczące buddyjskiej praktyki i prowadząc kursy medytacyjne. Niektórzy jego uczniowie posiadają już na tyle duże doświadczenie i wiedzę odnośnie nauk Buddy, że Lama poprosił ich, aby również dzielili się tym w ośrodkach i grupach medytacyjnych Diamentowej Drogi.  Zapraszani do różnych miast, prowadzą wykłady publiczne oraz w ośrodkach medytacyjnych. Można uzyskać od nich kompletne informacje na temat buddyzmu i praktyki medytacji. Poniżej przedstawiamy polskich nauczycieli, wraz z danymi kontaktowymi.

Adam Jankiewicz

Adam Jankiewicz. Urodził się w 1971r w Gdańsku. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jest uczniem Lamy Ole Nydahl’a, u którego przyjął schronienie w 1996r. Przez 10 lat jako rezydent zaangażowany w rozwój gdańskieg Członek Rady Nadzorczej Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Polsce. Od 2001r wykłada podstawy buddyzmu Diamentowej Drogi. Wraz z przyjaciółmi wybudował i prowadzi Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Bartołtach Wielkich gdzie mieszka od 2008r. Członek Rady Nadzorczej Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Polsce.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artur Grzeliński

Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1990 roku. Od 1996 roku brał udział w rozwoju ośrodków w Londynie, Gdańsku i Christchurch w Nowej Zelandii. Wykłada podstawy buddyzmu od 2005 roku. Mieszka z rodziną w Warszawie. Prowadzi szkołę języka angielskiego dla biznesu.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Artur Przybysławski

(ur. 1970) doktor habilitowany filozofii UJ, obecnie pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tłumacz z angielskiego i tybetańskiego (otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1994r. Od 2006 roku wykłada podstawy filozofii buddyjskiej. Współpracuje z Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi, Indie oraz International Institute of Asian and Tibetan Studies w Hiszpanii. Autor wielu książek i publikacji o tematyce buddyjskiej. 
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Daniel Wysocki

Związany jest z buddyzmem Diamentowej Drogi od 1995 r. Brał aktywny udział w powstaniu i rozwoju ośrodków w Gliwicach, Helsinkach (Finlandia) i Killarney (Irlandia). Od 2004 r. na prośbę swojego nauczyciela Lamy Ole Nydahla wykłada podstawy buddyzmu. Pracował jako menadżer zarządzający procesami logistycznymi. W roku 2005 zaangażował się w projekt budowy Ośrodka Odosobnieniowego Nagodzice, gdzie obecnie mieszka i koordynuje jego rozwój.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Grzegorz Kuśnierz

(1980) doktor filologii angielskiej, autor książki Buddhist Perspective on Literature (http://www.rogaty-budda.pl/buddhist-perspective-on-literature.html). Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1996 roku. Studiował w Karmapa International Buddhist Institute (http://www.kibi-edu.org/) w New Dehli w Indiach oraz w International Institute of Asian and Tibetan Studies (https://www.itas-uni.eu/) w Hiszpanii. W 2004 zainicjował powstanie Naukowego Koła Orientalistyki na Uniwersytecie Opolskim (http://orientalisci.uni.opole.pl/show.php?id=12&lang=pl&m=1), organizującego wydarzenia kulturalne i naukowe związane z kulturą, nauką i religią Wschodu. Od 2007 roku wykłada podstawy teorii i praktyki buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce i za granicą. Obecnie mieszka w londyńskim ośrodku medytacyjnym The Beaufoy (https://www.buddhism-london.org/). Zawodowo pracuje tam jako nauczyciel szkolny oraz prowadzi kurs języka angielskiego online Speakingo.

Juliusz Humienny

(ur.1970) – absolwent Karmapa International Buddhist Institute (KIBI) w New Delhi w Indiach, gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Arts w dziedzinie filozofii buddyjskiej. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1983. Od 2009 roku wykłada podstawy filozofii buddyjskiej. Mieszka w Gdańsku, pracuje jako inspektor spawalnik w branży offshore i energii odnawialnych.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Karol Ślęczek

( ur.1956 r.) Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1978 roku. Jeden z założycieli oraz wieloletni przewodniczący ośrodka w Krakowie, były wieloletni  przewodniczący Związku Buddyjskiego w Polsce oraz członek Rady  Nadzorczej Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Od 1988 roku wykłada filozofię buddyjską na uniwersytetach oraz ośrodkach buddyjskich na całym świecie. Wielokrotnie podróżował z Lamą Ole. Mieszka w Krakowie.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kasia Biała

aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Leszek "Misiek" Nadolski

aktualny plan wykładów

Marcin Barański

(ur. 1971) z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1993 roku. Od 2001 roku wykłada podstawy buddyzmu. Wiceprzewodniczący Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Z wykształcenia informatyk. Pracuje w branży telekomunikacyjnej.

Marcin Mędrzecki

Marek Rosiński

jest uczniem Lamy Ole Nydahla i praktykuje buddyzm od 1992 roku. W tym czasie miał okazję podróżować przez kilka miesięcy z Lamą Ole i Hannah, wspierając ich pracę. W 2015 roku, na prośbę Lamy Ole, zaczął prowadzić wykłady i kursy medytacyjne. Ma dwie córki i jest prawnikiem.

Michał Siwek

przyjął Schronienie u Lamy Ole w 1996 roku. Na jego prośbę naucza podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi od 2015 r.  W latach 2001-2002 był rezydentem ośrodka buddyjskiego w Hamburgu. Odbył też kilka podróży na Wschód, w tym do Bhutanu, a także Nepalu, gdzie organizował m.in. zbiórkę pieniędzy na odbudowę klasztorów buddyjskich po trzęsieniu ziemi. Jest przewodniczącym  Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce, jak też jest założycielem Fundacji Stupa House. Na co dzień aktywnie wspiera warszawski ośrodek medytacyjny Stupa House. Z zawodu prawnik, na stałe mieszka z rodziną w Warszawie.

Marcin Wąsik

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie. Z buddyzmem Diamentowej Drogi jest zwiazany od 1998 roku. Brał aktywny udział w rozwoju ośrodka w Manchester/Anglia oraz w Bytomiu i Katowicach. Na prośbę Lamy Ole Nydahla, od 2013 roku wyjaśnia podstawy buddyzmu. Na co dzień prowadzi własna firmę inwestycyjną związaną z nieruchomościami.

Marek Witek

Przyjął Schronienie w 1987 r. Uczeń Lamy Ole Nydahla.  Udziela wyjaśnień do praktyki buddyjskiej Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu od 1997 roku. Wykształcenie wyższe pedagogiczne. Zainteresowania: współczesna nauka, historia, militaria, sztuki walki. Od 1987 roku związany z ośrodkiem buddyjskim w Opolu, który współtworzył i w którym praktykuje do dzisiaj. Mieszka z rodziną w Opolu.Prowadzi swoją działalność gospodarczą.

Maria Turek (Przyjemska)

Rocznik 1975, z buddyzmem Diamentowej Drogi związana od 1994 roku. Od 2007 wykłada podstawy buddyzmu. Doktor tybetologii. Mieszka z rodziną w Niemczech, gdzie pracuje naukowo i wykłada na uniwersytecie w Bonn.  Jest także autorką wielu artykułów dotyczących buddyzmu. 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Mira Boboli

aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Ofelia Grzelińska

Ofelia jest związana ze szkołą Karma Kagyu od roku 1998. Od 2012 na życzenie swojego nauczyciela Lamy Olego Nydahla wyjaśnia podstawy buddyzmu oraz uczy medytacji. Mieszka z rodziną w Los Angeles, gdzie bierze udział w rozwoju aktywności ośrodka Diamentowej Drogi. Pracuje w branży filmowej. Jest też autorką książki na temat macierzyństwa w różnych kulturach.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Paulina Czaja

absolwentka E-Commerce Development w Londynie. Z Buddyzmem Diamentowej Drogi związana od 1993 roku. Od 2005 roku wykłada podstawy buddyzmu.Brała aktywny udział w rozwoju ośrodków w Londynie, Buenos Aires i Gdańsku. Od 2007 roku mieszka i współtworzy ośrodek odosobnieniowy w Bartołtach Wielkich.Prowadzi własną firmę jubilerską.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Piotr Kaczmarek

Piotr Kaczmarek jest uczniem Lamy Ole Nydahla i praktykuje buddyzm Diamentowej Drogi od 1985 roku. Współtworzył ośrodki medytacyjne m.in. w Poznaniu, Kucharach, Katowicach oraz w Karma Guen (Hiszpania), Grazu i Wiedniu (Austria). Od ponad 25 lat zajmuje się również buddyjskimi projektami międzynarodowymi. Od 2014 roku, na prośbę Lamy Ole prowadzi ośrodek odosobnieniowy w Zagórzanach.

Piotr Kalachyn

(ur. 1966)- pochodzi z Rosji, wychował się na Białorusi. Lamę Ole Nydahla spotkał w 1998 roku. Jest tłumaczem Lamy Ole na język rosyjski. Od 2005 roku wykłada podstawy buddyzmu. W 2008 roku przeprowadził się do Polski, gdzie przez 4 lata pomagał prowadzić ośrodek odosobnieniowy w Zagórzanach. Obecnie mieszka we Wrocławiu z żoną i dwojgiem dzieci. Z zawodu jest programistą, tłumaczem oraz nauczycielem angielskiego i rosyjskiego.

Rafał Olech

(ur.1964) absolwent Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1987r. Wiceprzewodniczący Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Przez wiele lat prowadził ośrodek w Warszawie. Jest odpowiedzialny za artystyczną stronę magazynu Diamentowa Droga oraz polskich wydań wielu książek buddyjskich. Koordynuje prace związane z projektem Hali Buddów – buddyjskiego centrum w Warszawie. Od 1999 roku wykłada podstawy buddyzmu. Obecnie mieszka w Warszawie. Pracuje jako dyrektor artystyczny w wydawnictwach prasowych. Ma żonę i dwójkę dzieci.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tomek Lehnert

aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Wojtek Tracewski

Wojtek Tracewski urodził się w 1962 roku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i przez kilka lat był artystą-malarzem. Przyjął Schronienie u Lamy Ole Nydahla w 1980 roku, w 1988 zaczął tłumaczyć jego wykłady i książki, a w 1992 wygłaszać wykłady o buddyzmie. Obecnie jest również redaktorem naczelnym polskiego kwartalnika „Diamentowa Droga”.
aktualny plan wykładów
 • -brak wykładów-

Włodek Wiszka

(1964) absolwent wydziału inżynierii oprogramowania Politechniki Gdańskiej. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1990 roku. Przez wiele lat prowadził ośrodek buddyjski w Gdańsku, dużo podróżował z Lamą Ole. Od 2002 roku wykłada podstawy buddyzmu w Europie. Był też z wykładami w obu Amerykach. Obecnie mieszka w Warszawie. Pracuje jako deweloper, administrator i trener IT. Ma żonę i dziecko.
Chcesz wiedzieć więcej?
Artykuły w magazynie Diamentowa Droga:
icon2„Uczył nas w bardzo zręczny sposób” Hannah Nydahl Wykład na temat życia i pracy XVI Karmapy. 

icon2„Nauczyciel jest podstawą wszystkiego” Lama Ole Nydahl Fragment wykładu o roli nauczyciela w buddyzmie Diamentowej Drogi.  

icon2„Nauczyciel i uczeń w buddyzmie” Lama Ole Nydahl Wykład na temat relacji nauczyciela i ucznia w buddyzmie Diamentowej Drogi.

icon2„Podstawa wadżarajany czyli relacja nauczyciel – uczeń” Maggy Lehnert-Kossowski Wyjaśnienia dotyczące relacji nauczyciela i ucznia w buddyzmie Diamentowej Drogi.

icon2„Reczungpa” – życiorys Reczungpy wielkiego mistrza medytacji żyjącego w XI w.n.e

icon2„Poszukiwanie Tilopy przez Naropę” Życiorys Naropy, wielkiego uczonego i mistrza medytacji żyjącego w XI w.n.e  

icon2„Ścieżka oddania” Maggy Lehnert-Kossowski Wspomnienia o Lobpynie Tseczu Rinpocze - wielkim mistrzu medytacji oraz budowniczym stup w Europie
 
Polecane strony www po polsku
icon1 www.lama-ole-nydahl.pl
(Strona poświęcona Lamie Ole Nydahlowi)

icon1 www.diamentowadroga.pl
(Magazyn "Diamentowa Droga" on-line)

icon1 www.o-smierci-i-odrodzeniu.pl
(Strona poświęcona nowej książce Lamy Ole Nydahla na temat śmierci)

icon1 www.youtube.com/BuddyzmPL
(Kanał You Tube z wykładami Lamy Ole Nydahla)

icon1 www.kfshop.pl
(Sklep internetowy z książkami o tematyce buddyjskiej)

icon1 www.fsh.pl
(Oficjalna strona Fundacji Stupa House, organizacji popularyzującej wartości kultury tybetańskiej)

icon1 www.dharmamovie.org
(Oficjalna strona Fundacji Dharma Movie Project, organizacji zajmującej się dokumentacją filmową historii buddyzmu Diamentowej Drogi.)

Polecane strony www w języku angielskim
icon1 www.diamondway-buddhism.org
(Ogólnoświatowa strona poświęcona
Buddyzmowi Diamentowej Drogi)

icon1 www.karmapa.org
(Oficjalna strona XVII Karmapy Trinlej Taje Dordże)

icon1 www.europe-center.org
(Strona międzynarodowego ośrodka Buddyzmu Diamentowej Drogi )

icon1 www.lama-ole-nydahl.org
(Oficjalna strona Lamy Ole Nydahla)

icon1 www.diamondway-teachings.org
(Oficjalna strona z wykładami on-line
Lamy Ole Nydahla)

icon1 www.youtube.com/user/BuddhismDiamondWay
(Kanał You Tube z wykładami
Lamy Ole Nydahla)

Materiały dla nauczycieli szkolnych »
Materiały prasowe »

© Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu 

   materiały prasowe »    dla nauczycieli szkolnych »